„Pacyfik i Eurazja. O wojnie” – geopolityka a sprawa polska


Ta książka może zmienić oblicze debaty publicznej. Dlaczego? Bo pokazuje, w jaki sposób geopolityka wpływa na układ sił i decyzje polityczne w Polsce. Ponadto, opowiada o Pacyfiku, Nowym Jedwabnym Szlaku, Rosji, nowoczesnej sztuce wojennej. Jej autorem jest doktor nauk społecznych – Jacek Bartosiak, założyciel Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka stała się bestsellerem jeszcze zanim ukazała się na rynku. Twarda okładka, ponad 600 stron, 30 kolorowych map i wykresów oraz obszerna bibliografia – ale to nie te liczby zadecydowały o jej popularności, a tematyka, którą porusza. Jest wnikliwą refleksją o globalnym układzie sił i jego wpływie na politykę Polski.

Sam Autor, komentując jej treść, pisze:

Niewykluczona jest niestety wojna dominacyjna, która z pewnością byłaby najpoważniejszym i największym konfliktem w świecie od czasu II wojny światowej. Jest to ważne dla Polski, członka NATO, bliskiego sojusznika USA, geograficznego sąsiada Rosji, położonego na planowanej trasie chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku, która – chcąc nie chcąc – będzie rachowana w kalkulacji układu/bilansu rywalizujących sił. W tym kontekście chciałem wyciągnąć lekcje z polskiej przeszłości i zrozumieć prawdziwe przyczyny rywalizacji dominacyjnych, by – jeśli to możliwe – uniknąć złych decyzji w obliczu ewentualnego konfliktu.

Książka ukazała się pod patronatem Centrum Studiów Polska-Azja.

Dowiedz się więcej o książce  Pacyfik i Eurazja. O wojnie”.

Przeczytaj także: Geopolityka, czyli realność.