Dlaczego upadek jest nieuchronny – wnioski z upadku cywilizacji


Rządy państw powinny się przygotować na nadchodzący kryzys. Sumerowie, Egipcjanie, Majowie – wszystkie te cywilizacje spotkał ten sam los. Dlaczego z naszą miałoby być inaczej – pyta Deborah MacKenzie, brytyjska dziennikarka i pokazuje, że brak umiaru i ambicje rozwojowe doprowadzą nas na skraj przepaści.

Wyczerpaniu ulegają tanie w eksploatacji surowce i energia. Następuje zmiana klimatu, lasy są wycinane, a ziemia plądrowana w poszukiwaniu paliw kopalnych. Systemy, w których funkcjonujemy staja się coraz bardziej złożone, co napędza biurokrację, której zadaniem jest ich kontrola. Brak umiaru i poszanowania środowiska naturalnego przez rządy doprowadzi do tego, że cywilizacja zachodnia upadnie tak, jak inne przed nią. Dlatego rząd powinien nauczyć się zarządzać upadkiem.

Deborah MacKenzie przypomina o tym, że ekosystem rządzi się swoimi, naturalnymi prawami, którymi nie można manipulować w zależności od potrzeb społeczeństw. Argumentuje to, wskazując na proste zależności:

Jeżeli nieregularne opady deszczu wywołują nieurodzaj, kopiesz kanały do irygacji. Kiedy wypełnia je muł, organizujesz ekipę do pogłębiania. Gdy większe plony podnoszą liczebność populacji, budujesz kolejne kanały. Kiedy jest ich zbyt wiele, by dokonywać napraw doraźnych, powołujesz biurokrację zarządzającą i opodatkowujesz ludzi, by za nią zapłacić. Gdy podwładni się skarżą, wymyślasz inspektorów podatkowych i system rejestracji wpłaconych kwot. Sumerowie to wiedzieli.

Jared Diamond z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles w książce pt. „Upadek” jako przyczynę upadku cywilizacji wskazał degradację środowiska. Jeśli rządy w porę nie zapobiegną jego nadmiernej eksploatacji, zapewne spotka nas ten sam los.

Przeczytaj cały artykuł Dlaczego upadek jest nieuchronny.